Вибір вікна. Частина 1. Як правильно вибрати модель мансардного вікна?

«Нехай буде світло!» - вигукнули Ви, задумавши переробити простір під дахом Вашого будинку, перетворивши його з похмурого і безлюдного у світлий і жилий.

Вирішити проблему освітлення мансардного поверху і комфортного проживання в ньому Вам допоможуть сучасні мансардні вікна. Потрібно лише зрозуміти, як правильно вибрати надійне вікно, щоб воно підійшло саме Вам.

У першій частині ми розповімо про те, як організувати максимальну освітлення мансарди і про те, які моделі вікон представлені в Україні. 

Освітлення мансарди

Головна функція будь-якого вікна, як звичайного, так і мансардного – освітлення приміщень натуральним сонячним промінням. Купуючи вікно, в першу чергу, враховуйте прийняті в Україні норми освітленості, які прописані в державному нормативному документі – ДБН В.2.5-28-2006. У відповідності до прийнятих норм 1м2 скління вікна повинен припадати на 8-12м2 загальної площі приміщення, тобто в середньому пропорція виглядає як 1:10.

Зверніть увагу, що через мансардне вікно потрапляє на 40% більше світла, ніж через звичайне. За рахунок чого? Завдяки тому, що воно, як частина покрівлі, встановлене в похилій площині.

Спираючись на норми освітленості, Ви можете розрахувати кількість вікон і їхнє розташування.

Довжину вікна підбирайте в залежності від кута нахилу покрівлі. При підборі слід виходити з того, що його нижній край повинен встановлюватися на висоті мінімум 90см від «чистої підлоги», а верхній – від 180 до 220см. Таке розташування забезпечує гарну оглядовість із будь-якої позиції. Чим меншим є кут нахилу покрівлі, тим довшим має бути вікно, і навпаки. Таким чином, можна зробити висновок про те, що чим крутіший дах будинку (великий кут ухилу), тим менша довжина вікна. А при похилому даху (маленький кут) слід встановлювати вікна більшої довжини.

Ширину вікна підбирайте в залежності від відстані між балками крокви. І вона повинна бути, як мінімум, на 6-7см меншою, ніж цей параметр. Тобто з кожного боку вікна необхідно залишити проміжок 3-3,5см для того, щоб покласти утеплювач і таким чином запобігти появі «місточків» холоду. Наприклад, якщо в будинку відстань між кроквами стандартна і дорівнює 80см, то мансардне вікно слід обирати шириною 74см. Таким чином, у Вас залишиться 6см для проміжків – зліва і справа по 3см.

Чим більше вікон, тим краще буде освітлене приміщення. Доведений факт – декілька маленьких вікон дають більше світла, ніж одне велике. Встановлювати їх можна на будь-якій висоті і під будь-яким кутом – все залежить від того, в якому місці мансарди Вам необхідне більш яскраве освітлення. Вікна, розташовані під коньком даху, будуть краще освітлювати центр кімнати. Якщо ж світло потрібне ближче до стін, вікна монтуються низько. Останній варіант прийнятний також, якщо Вам хочеться не лише милуватися небом, але й бачити те, що відбувається внизу.

 

Від висоти установки залежить вибір відповідної моделі вікна. Їх усього 3, і відрізняються вони між собою способом відкриття віконної стулки.

Моделі вікон

Модель із центральною віссю повороту стулки

Ця модель – найпоширеніша і найбільш прийнятна за ціною. Такі вікна забезпечують оптимальне освітлення і провітрювання мансардного приміщення, але встановлювати їх краще у важкодоступних місцях, на великій висоті. При установці на рекомендованій висоті - 90см від нижнього краю вікна до підлоги, Вам буде незручно ними користуватися. Адже частина стулки при відкриванні входить всередину приміщення, і, знаходячись поряд із відчиненим вікном, можна випадково об неї вдаритися.

Управляти вікном з центральною віссю повороту стулки, встановленим на великій висоті, можна за допомогою спеціальної жердини. Проте, на базі такого вікна створені і більш вдосконалені варіанти з електричним управлінням, оснащені пультом дистанційного управління і клавішею-вимикачем.

Модель з піднятою на ¾ висоти вікна віссю повороту стулки

Ці вікна відрізняються від традиційної моделі більшою функціональністю , безпечністю і підвищеним комфортом. Зручність користування ними полягає ще і в тому, що більша частина відчиненої стулки повернена назовні, а менша – всередину, до того ж її габарити не виходять за межі відкосів. Людині ніщо не заважає знаходитися біля відчиненого вікна, стоячи на повний зріст.

Модель з верхньою/двома осями повороту стулки

Найбільш комфортні у використанні вікна відносяться до класу «преміум» - з комбінованою системою відкривання: по верхній осі з поворотом на ¾ вікна. Вони мають підвищену теплоізоляцію за рахунок вбудованого термоізоляційного блоку, і управляти ними потрібно за допомогою однієї багатофункціональної ручки, розташованої внизу вікна. Такі вікна можуть бути обладнані двокамерним склопакетом і належать до 5-ого (найвищого) класу безпеки.

 

Тепер, проаналізувавши всі «за» і «проти», Ви можете вибрати найбільш прийнятну модель мансардного вікна. Але врахуйте – кожне мансардне вікно може встановлюватися лише в покрівлю з певним кутом нахилу. Наприклад, одні вікна монтуються при куті нахилу даху 20-65° ( з піднятою на ¾ і верхньою віссю відкривання), а інші – при 15-90° (з центральною ) і т.д.

У другій частині ми розповімо про те, як правильно вибрати матеріал, склопакет і оклад для Вашого мансардного вікна.